O nás

Milujeme tradice, folklor, originalitu, řemeslo. Obdivujeme šikovné ruce, kreativní mysle, netradiční pohled na svět. Věříme, že současný design má co nabídnout a jeho tvůrci si zaslouží vlastní prostor. Ten přinášíme my.

MY VE FOLKLOVE

Lucia Brinzanik

Lucia si FolkLove vymyslela. Zjistila, že folklor, tradice a řemeslo žijí v duších mnoha designérů a rozhodla se, že by měli mít prostor na prezentaci své tvorby.

Michaela Trpišovská

Výtvarnice Míša pracuje v Národní galerii. Postarala se o to, abychom měli logo a hezký interiér. Má na triku i malbu „Čičmany“ na naší zdi a barevný obraz z krojových stužek, který nám rozjasní každý, i šedivý den.

Soňa Trubíniová

Soňa pracuje na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě. Působí v kreativním prostředí a denně je v kontaktu s mladými umělci a designéry. Je také naše "slovenská spojka".

NAŠI DESIGNÉŘI

AHA Slovakia - Tomáš Kompaník (grafický design)

Tradiční slovenské výšivky podle Tomáše nepatří do muzea, měly by žít svým vlastním životem. Proto se rozhodl zpracovat výšivky optikou současného grafického designu. Jako první vznikla kniha AHA, která vyhrála několik cen v designu. 

FMS - Folklor Moderní Slovácko (móda)

"Žijeme folklorem, a proto ho rády denně nosíme," říkají zakladatelky FMS. Jejich entusiasmus se odráží i v tvorbě FMS, která je charakteristická inovativním slováckým vzorem aplikovaným na oblečení a doplňky.

Hogo Fogo - Slávka Toscherová (party, čelenky)

Slávka pro své zákaznice splétá krásu. Z květin, třešniček, listů a plodů vytváří čelenky a party, které ozvláštní každý účes, každou hlavu. "Koruny krásy" připravuje i na zakázku podle představ zákaznice, barevné či bílé svatební.

Kristýna Španihelová (šperky)

Originální rukopis šperku od Kristýny zaručuje, že nikoho dalšího se stejným kouskem nepotkáte. Kritýna totiž ze stříbra přímo vykrajuje drobnou výšivku, kterou aplikuje na alabastr, perly, nebo nechá vyniknout samostatně.

Lubica Poncik (móda)

Tvorba Lubice Poncik je inspirována tradicí, folklorem a dědictvím našich předků. Především se zaměřuje na ornamentální a barevnou výšivku, která zdobí tradiční slovenské kroje. Nejdříve pečlivě vybírá motivy, digitálně je upravuje a poté je přenese na textílie / látku sublimací a digitálním tiskem. Přesto, že Lubica používá tradiční textilní techniky jako je bobbin lace, crochet, embroidery, finální výsledek její tvorby je překvapivě čerstvý, unikátní a současný.

Mayda (móda)

Pod značkou MAYDA se ukrývá nápaditá návrhářka Magda Vachunová. Její oděvy jsou charakteristické výrazným originálním potiskem, který si sama navrhuje a realizuje technikou sítotisku. Kromě nevšedního potisku zaujme také atypickým střihem a neotřelou barevností. 

Pecka - Vendula Pucharová Kramářová (móda)

Vendula se ve své tvorbě inspiruje hlavně přírodou a folklorními motívy. Své ilustrace přenáší na textil, vznikají pak barevné, divoké a živelné šátky, unikátně zpracované tylové sukně, šaty, mikiny či ponča.

Petra Toth (šperky)

Človek bez úcty k tradícii je ako strom bez koreňov, najmenší nápor ho ľahko vytrhne z podstaty,“ říká návrhářka šperků Petra Toth. Svůj atelier založila v roce 2002, ale jeho kořeny sahají hluboko do minulosti. Petra Toth ve své tvorbě oživuje dědictví slovenského lidového ornamentu a její šperky jsou vzkřísenou krásou toho, co by jinak upadlo v zapomnění.

PIKPOKI

PIKPOKI jsou redesignované dřeváky klasického tvaru z pravé kůže a různých barev. Pocházejí z malé řemeslnické dílny na Slovensku, která produkuje zdravotně certifikované dřeváky již více než 20 let.

Puojd (móda)

PUOJD je slovenská značka se zaměřením na textilní design, která na trhu působi od roku 2008. Puojd přichází s mladistvým designem a inspiruje se na Slovensku.

Ondrej Eliáš (plstěné doplňky)

Designéra Ondreje Eliáše naleznete i pod názvem kreativního studia Designend, které vzniklo s tajným cílem zničit nudný design na Slovensku. Jeho posláním, jak sám říká, je vytvářet jednoduchý, funkční a minimalistický design, který je okořeněn jemným humorem. Ondrej získal v roce 2013 Národní cenu za design na Slovensku za své plstěné stojánky na ubrousky, kterými se prezentuje i ve FolkLove.